Na vrh To top Na vrh Oben началу In cima

Otok Krk

OTOK KRK se nahaja v Kvarnerskem zalivu in je poleg otoka Cresa največji otok na Jadranu.
Prvi prebivalci otoka so bili pripadniki ilirskega plemena Japodov. V IV. stoletju pred Kristusom jih je izrinilo drugo ilirsko pleme Liburnov. Bili so pomorščaki in ladjedelci, ki so vzpostavili stike z grškimi trgovci. Izkoriščali so lego Krka na jantarski trgovski poti od Baltika do Mediterana. Iz tega obdobja izhaja tudi sedanje ime otoka. Koren je ilirskem nazivu Kurik. S prihodom Hrvatov je bilo ime skrajšano v Kark, Kerk, Krk.
Sledi Rimljanov segajo do konca stare ere in prvih stoletij novega štetja. Vendar pa se že proti koncu VI. stoletja začenja naseljevanje Hrvatov na otok, ki tako postanejo absolutno večinsko prebivalstvo. Na otok Krk je krščanstvo prišlo zelo zgodaj, saj je že v V. st. n. št. formirana tudi škofija s centrom v mestu Krku, s prvim znanim škofom Andrijom (680). Hrvati so se v rodovih doseljevali po gradovih, zato od tod danes obstajajo na otoku štiri različna narečja.
Proti koncu XII. stoletja se iz teh rodov pojavljajo tudi slavni knezi Krški – Frankopani. To je edina družina na jadranskih otokih, ki postane pomembna v evropskem merilu – njihovo poreklo se vleče iz Vrbnika, vse svoje posesti pa so širili tudi na kopnem: Trsat, Bakar, Kraljevica, Crikvenica, Novi Vinodolski, pa tudi Otočac, Brinje, itd., saj so Frankopani na vrhuncu svoje moči imeli v posesti ozemlje, ki je enako polovici današnje Hrvaške.
Nekateri knezi iz te družine so bili tudi hrvaški podkralji, bani. Prvi znani Frankopan je bil Dujam I. (1118), zadnji pa Fran Krsto, ki ga je leta 1671 dal usmrtiti cesar in kralj Leopold Habsburški. Otok Krk je padel v roke Benetkleta 1480 kot zadnji otok na Jadranu, ko je bil na prevaro v beneško ujetništvo odveden knez Ivan Frankopan. Po padcu hrvaških knezov Frankopanov, v XV. stoletju, je Krk zamenjal veliko vladarjev od Benečanov preko Francozov, Avstro – Ogrske, Italije, Nemčije, Jugoslavije in nazadnje po petih stoletij, je otok Krk ponovno postal sestavni del hrvaškega korpusa. 
Otok Krk je danes otok turizma, ki je najpomembnejša veja gospodarstva in lokomotiva razvoja otoka Krka, kateri razvoj se je začel z gradnjo mostu, s katerim se je otok Krk povezal s kopnim.
Z neodvisnostjo Hrvaške se je nadaljevan razvoj otoka Krka, ki bil na kratko ustavljen v času Domovinske vojne, ki se je končala leta 1995. Od takrat naprej je krenila obnova že prej izgrajenih hotelov in kampov, gradijo pa se tudi novi v cilju nadaljnjega turističnega razvoja otoka. V zadnjih desetih letih se precejšnja sredstva vlagajo v infrastrukturni razvoj otoka, gradnjo prometnic, vodovodnega, kanalizacijskega, telekomunikacijskega omrežja in dr.
Širjenje urbanističnih območij je omogočilo izgradnjo apartmajev, stanovanj, hiš, počitniških hiš, vil, kamnitih hiš in poslovnih objektov (hoteli, restavracije in podobno) s ciljem dvigovanja življenjskega standarda lokalnega prebivalstva in povečanja nastanitvenih kapacitet turističnega namena, kar prav tako bogati turistični in celoten razvoj otoka. Posledica tega pa je, da v srcu turistične sezone na otoku Krku prebiva, vključno z lokalnimi prebivalci in t.i. vikendaši in turisti, okoli sto tisoč ljudi. V zadnjem času se je začela obnova starih kamnitih hiš v središču otoka Krka s poskusom ohranitve avtohtone primorske hiše.
S pristopom Hrvaške v Evropsko unijo se pričakuje večje število novih prebivalcev, ki bodo zaradi ugodne klime, lepote pejsaža, čistega zraka in morja, dobre prometne povezave in drugih pogojev za kvalitetno življenje na otoku Krku prebivali večji del leta.
Ob pametnem upravljanju s prostorom, nadaljnjem dvigovanju kvalitete infrastrukture, širjenju turistične ponudbe ob podaljšanju turistične sezone ter ohranjanju čiste narave, zraka in morja, je perspektiva otoka sijajna, kar pa bo prebivalcem otoka Krka omogočilo kvaliteto življenja na nivoju prebivalcev razvite Evrope.
Otok Krk je danes administrativno razdeljen na sedem enot lokalne samouprave in uprave. To so Mesto Krk in občine: Omišalj, Malinska - Dubašnica, Dobrinj, Vrbnik, Punat in Baška.

MESTO KRK
Mesto Krk je center in največji kraj istoimenskega otoka, prav tako pa tudi eden od najstarejših krajev na otoku Krku. Zaradi njegove lege v južnem in osrednjem delu otoka je kot baza idealen za obhod celega otoka. Kot razvito turistično središče ima vse potrebne vsebine za prijetno preživljanje dopusta, tako v sezoni, kakor tudi zunaj nje (supermarketi, restavracije, pošta, banka, kavarne, diskoteka, luška kapitanija…). Stari del Krka s svojimi ozkimi ulicami in ''izlizanimi'' kamnitimi ploščami ter vedno ''živimi'' trgi in lokali je prečudovit. Od centra se razteza riva, ki je idealna za večerne sprehode ali večerjo v restavracijah s pogledom na morje. Administrativno pripadajo Mestu Krku naslednja naselja: Krk, Kornić, Muraj, Lakmartin, Kosić, Salatić, Vrh, Skrpčić, Pinezić, Žgaljić, Linardić, Milohnić, Brzac, Poljica, Bajčić, Brusić, Nenadić.
Prikaz: 1 - 20 od 252 oglasi
Avtorske pravice © 2024. Kvarner Imobilije, Vse pravice pridržane
To spletno mesto uporablja piškotke in podobne tehnologije, da vam zagotovi najboljšo uporabniško izkušnjo, vključno s prilagajanjem oglaševanja in vsebine. S klikom na 'Sprejmi' sprejemate vse piškotke.